Když se doma leští nábytek, cídí obklad v koupelně, umývá kuchyňská linka, nerezové nádobí a vodovodní baterie, a vše se jen leskne, máme z toho dobrý pocit uspokojení z perfektního úklidu a z čisté domácnosti. Lesknoucí se vybavení domácnosti ocení i návštěva, která k vám zavítá na kafe, a tak bychom se mohli domnívat, že co se leskne, je vždy vítané.
Toto ale neplatí venku v přírodě, a zejména ne na silnicích. Jakmile zaprší a krátce po dešti vysvitne Slunce, jeho svit vyvolá řadu odlesků, a ty přímo bodají do očí. Lesknoucí se slunce také nemají rádi lyžaři, kdy se paprsky odráží v bílém sněhu, a to zejména za mrazivého počasí. Tehdy jsme rádi, když máme na svahu k dispozici sluneční brýle, s nimiž je pohled do okolní krajiny již únosný.
Co si ale počít, jestliže se v takové chvíli ocitnete za volantem jedoucího vozu? Oslňování řidiče je nejen nepříjemné, ale i nebezpečné, za jízdy musíte věnovat pozornost řízení na sto procent a každé rozptýlení může vést k dopravní nehodě. V okamžiku oslnění, a to jak v noci dálkovými světlomety protijedoucího auta, tak i ve dne působením odrazů slunečního světla od lesknoucích se předmětů, ztrácíte kontakt s realitou a jste na malý okamžik v podstatě téměř slepí. A jistě uznáte, že řidičské oprávnění nemůže získat osoba nevidomá, to je samozřejmě nepřípustné.
Proti těmto situacím napomáhají řidičům polarizační brýle pro řidiče do tmy. Odruší nežádoucí odlesky od povrchu silnice, okolních vozidel, staveb podél jízdního pruhu i pohybujících se cyklistů nebo chodců a můžete se tak bezpečně věnovat řízení, aniž byste riskovali dopravní nehodu. Brýle můžete samozřejmě využít i jinde, anebo v situacích, kdy nejste za volantem auta, ale například jedete na kole po cyklostezce či frekventované silnici, kde hrozí srážka s vozidlem nebo s jinými cyklisty.